Avārijas situācijas dzīvojamās mājās | Ko darīt, ja īpašnieks nesadarbojas?
Dzīvojamais fonds Latvijā ir nolietojies, tāpēc bieži gadās avārijas situācijas. Taču bieži vien tās nevar operatīvi atrisināt. Lai gan likums nosaka dzīvokļa īpašniekam par pienākumu nodrošināt iespēju veikt savā īpašumā darbības, kas nepieciešamas avārijas situāciju un ar mājas ekspluatāciju saistītu jautājumu risināšanai, ne visi īpašnieki to ievēro. Lai atrisinātu šo problēmu, Saeimā ar likuma grozījumiem ir nolemts ieviest izmaiņas.
Ko paredz likums ?
Likums paredz, kadzīvokļa īpašniekam ir jānodrošina piekļuve dzīvoklim, taču dažkārt viņš nevēlas ielaist savā dzīvoklī atbildīgās personas, lai tās varētu, piemēram, salabot centrālos stāvvadus. Arguments - šie stāvvadi ir ieflīzēti dārgās flīzēs, un tās bojāt dzīvokļu īpašnieks kategoriski nevēlās.
Līdzīgas problēmas rodas saistībā ar apkures pieslēgšanu. Piemēram - ir piecu stāvu ēkas, kuru piektajā stāvā atrodas atgaisotāji. Apkures sistēma nestrādā, kā nākas, vai arī strādā tikai daļēji, bet piektā stāva dzīvokļa īpašnieks nevēlas nevienu laist savās telpās vai arī viņa nekad nav mājās.
Dzīvokļu īpašuma likums nosaka, ka… Dzīvokļa īpašnieks par zaudējumu nodarīšanu citiem dzīvokļu īpašniekiem vai citām personām ir atbildīgs normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā…..Principā dzīvokļu īpašniekam, kurš klaji ignorē likuma prasības draud iestāties Administratīvā vai Krimālā atbildība par sava īpašuma neuzturēšanau un zaudējumu radīšanu visam kopīpašumam. Jā, atbildība ir īpašniekam, un tikai, nevis pārvaldniekam vai apsaimniekotājam.
Kas tālāk ?
Šobrīd Saeima ir pieņēmusi grozījumus likumdošanā, kuros tiek noteikta piespiedu iekļūšanu dzīvokļa īpašumā. Dzīvokļu īpašnieku kopības vai pārvaldnieka pilnvarotie speciālisti, piesaistot Valsts policiju, ir tiesīgi piespiedu kārtā iekļūt dzīvokļa īpašumā, lai tajā veiktu darbības, kas ir nepieciešamas ar dzīvojamās mājas ekspluatāciju saistītu komunikāciju, būvkonstrukciju un citu elementu ierīkošanai un normālai funkcionēšanai.