Mājas nodošana ekspluatācijā | Kā nodot ?
Kopš 2018.gada sniedzam palīdzīgu roku, māju īpašniekiem, to īpašumu nodošanai ekspluatācijā. Validējot ekspluatācijas dokumentāciju, saprotam, cik ļoti specifisks ir katrs īpašums un atbildīgās iestādes. Pakalpojuma mērķis ir atbrīvot mājas īpašnieku no procesa, kas nereti radīs galvassāpes pat pieredzējušam būvniecības nozares ekspertam. Izvēloties mūsu pakalpojumu, Jūs iegūstat zinošu un atbildīgu speciālistu, kas sakārtos visu nepieciešamo dokumentāciju, Jūsu īpašuma nodošanai ekspluatācijā.
Pakalpojums "Mājas nodošana ekspluatācijā":
Šodien t.sk. piedāvājam plānveida konsultāciju par konkrēti Jūsu īpašumu, kuras ietvaros, mēs izstrādājam plānu, padalamies ar piesaistāmo speciālistu kontaktiem, sagatavojam iesniegumu formas, apliecinājumus u.c. dokumentus, Jūsu īpašuma nodošanai ekspluatācijā.
Vairāk par konsultāciju: SPIED ŠEIT
Mājas nodošana ekspluatācijā, ar ko būtu jāsāk ?
"Silti ieteiktu" papētīt projekta dokumentāciju (ja nav un nav bijusi, tad tas ir pavisam cits process, ko tautā dēvē par legalizāciju), un pievērstu uzmanību telpu plāniem, logiem, fasādēm durvīm un citām niansēm vai tās sakrīt ar faktisko dabā, ja atkāpju nav, lieliski, dodamies tālāk, ja tomēr ir, tad jārēķinās ar projekta izmaiņu izstrādi.
MĪTS: Bieži esam dzirdējuši konkrēto: "30% atkāpes no proejkta ir pieļaujamas". Tā diemžēl nav un nebūs, atliek vien iedomāties, cik patiesībā tie 30% ir daudz, tad rodas jautājums, vēl 20% un varam pus māju apgriezt otrādi ?
Efektīvāk un iespējams maciņam izdevīgāk, projekta izmaiņas izstrādās - Tas pats arhitekts, kas izstrādājis sākotnējo projektu, tomēr, nereti sastopamies ar gadījumiem, kad projekta autors atsaka un tad nākas piemeklēt speciālistu no malas. Jebkurā no gadījumiem, mājas nodošanas ekspluatācijā, ietvaros, Jums būs nepieciešams izstrādāt/pasūtīt Būves kadastrālās uzmērīšanas lietu (inventarizācijas lietu), kas pasūtāma Valsts zemes dienestā. Aptuveni, divu mēnešu laikā, pēc pasūtīšanas, Jūs saņemsiet Jūsu īpašuma "Mājas inventarizācijas lietu", kas būs mērījums pēc fakta (pēc tā, kas ir izbūvēts dabā) un pie projekta izmaiņu izstrādes,, piesaistītais arhitekts redzēs nianses, kas ir jaizmaina u.c. Vidēji mājas inventarizācijas lieta, Valsts zemes dienestā izmaksā no 2 (divi) līdz 3 (trīs) eiro / m2.
Cik vidēji izmaksā projekta izmaiņu izstrāde ?
Tas ir ļoti vispārēji, parasti arhitekta kalkulators aprēķina izmaiņu apjomu, specifiku, reģionu un citas nianses. Es gribētu teikt no 600.00 līdz 1500.00 eur, tas ir ļoti individuāli.
Kādi soļi ir veicami pēc inventarizācijas lietas pasūtīšanas ?
Ietektu kopā ar kadastrālo uzmērīšanu, pasūtīt t.sk. topogrāfisko izpildmērījumu. Vidēji tā izstrādes laiks aizņems 1,5 mēnešus. Topogrāfiskajā izpildmērījumā atainosies viss, kas atrodas uz Jūsu zemes gabala. Būves (t.sk Jūsu māja, pirts, nojume, šķūnis, tualete u.c.).
Topogrāfija un Topogrāfiskais izpildmērījums nav viens un tas pats. Topogrāfiju taisa projektēšanai, izpildmērījumu taisa objekta nodošanai ekspluatācijā.
Svarīgi atcerēties: Topogrāfiskais izpildmērījums parāda visas nianses, kas atrodas un kur atrodas Jūsu pagalmā. Strādājot ar mājas nodošanas ekspluatācijā, procesa vadību, ļoti bieži sastopamas atkāpes ir tieši sarkano līniju šķērsošana (visbiežāk žogs), kas atsevišķi būtu jaizrunā ar būvvaldi par soļiem, kā šo jautājumu risināt. Sarkanās līnijas gar Jūsu pagalmu ir izstrādājusi vietējā pašvaldība, ja būve/žogs ir būvēts pirms līniju izstrādes, to saskaņot ir daudz vienkāršāk, kā pēc, kad arhitekts un īpašnieks ir bijis informēts. Šie gadījumi ir jaizvērtē individuāli, droši ieteiktu nebaidīties un doties uz būvvaldi risināt.
Kāda ir izpildmērījuma cena, izmaksas ?
Pirms pasūtīt izpildmērījumu, ietektu atbildīgajā būvvaldē, pie būvvaldes inspektora noskaidrot, ko tieši viņš vēlas redzēt izpildmērījumā. Ja mēs runājam par Rīgu, tad noteikti visu, kas ir, būves, žogs, ūdensvads, kanalizācija, elektrotīkli, drenāžas sistēmas, labiekārtojums, tomēr, katra būvvaldei ir savas prasības, tādējādi, izmaksas ir dažādas. Ja mēs pieņemam, ka mājas nodošanai ekspluatācijā, topogrāfiskajā plāna jāataino tikai būves un žogs, tad tā izmaksas varētu būt 200.00 - 300.00 EUR.
Kadastrālā uzmērīšana un topogrāfiskais izpildmērījums pasūtīts, kas tālāk ?
Centīsimies daudz neieslīgt detaļās par katru nepieciešamo atzinumu un apliecinājumu, atsevišķi, svarīgāk būtu uzteikt vienības, kā tādas, lai spējam saprast apjomu un aptuveno izcenojumu, mājas nodošanai ekspluatācjā:
- Ēkas pagaidu energosertifikāts: Piemērota prasība visiem, izņemot mājas kuras paredzētas sezonālai lietošana, respektīvi vasarnīcas un dārza mājas, mājas kuras paredzētas lietot ne ilgāk, kā divus gadus, kā arī kuras ir brīvi stāvošas (bez pamatiem) un kuru platība ir māzāka par 50 m2. Vidēji pagaidu energosertifikāts izmaksā 200.00 EUR.
- Akts par dūmvadu un ventilācijas kanālu tehnisko stāvokli: Piemērota prasība visiem. Vidēji, skursteņslauķa šāda rakstura akts izmaksā no 50.00 līdz 70.00 EUR.
- Elektroinstalācijas pārbaudes dokumentācija: Piemērota prasība visiem. Ja Jums ir dzīvojamā māja un blakus atrodas garāža, kurai t.sk. ir telpās izviedoti sadale ar automātiem, tad jārēķinās, ka atzinums būs nepieciešams abām būvēm, tomēr, ja pievilkts ir gaisa/pazemes tīkls, bez automātiem (garāžā), tad atzinums nav nepieciešams. Elektriķis izmaksas rēķina pēc sadales un automātu skaita īpašumā. Vidēji elektriķa atzinums Jums izmaksātu no 200.00 līdz 300.00 EUR.
Pirms vienojoties par darba samaksu un darba uzsākšanu ar iepriekš minētajiem speciālistiem (Energoauditors, skursteņslauķis, elektriķis), jāpārliecinās vai katram no speciālistiem ir atbilstoša kvalifikācija un nepieciešamie dokumenti un ierīces (kalibrētas), konkrēto darbu veikšanai.
Tehniskie noteikumi un to atzinumi:
Vērtīgi būtu iepazīties ar projekta dokumentācijas saturu, kas ir pirms AR (arhitektūras) un BK (būvkonstrukciju) rasējuma lapām, projektā. Mājas nodošanas ekspluatācijā ietvaros, jāpārliecinās vai Jums ir nepieciešamība pieprasīt atzinumu, piemēram, Valsts vides dienests. Ja Jūsu projekta sējumā ir iekļauti tehniskie noteikumi, kas precizē un nosaka kārtibu, kādam no būvniecības procesiem, Jums ir jāpieprasa konkrētās lietas atzinums:
Piemērs: Vides dienests - savos tehnisko noteikumu ietvaros, ir prasījis izbūvēt BIO kanalizāciju. Mājas nodošanas ekspluatācijas brīdi, Vides dienests pārbauda vai konkrētā kanalizācijas sistēma ir izbūvēta tādā apjomā un stāvoklī un pēc prasītās specifikācijas, kā to ir prasījuši iepriekš izdotajos tehniskajos noteikumos.
Bieži sastopamas ir sadaļas, kas nav bijušas iekļautas projekta sējumā, bet gan, kā atsevišķs projekts, piemēram, ūdenim, kanalizācijai, gāzei (Ja tie ir centralizētie tīkli). Būtu vērtīgi pieprasīt t.sk. no konkrētajām atbildīgajām iestādēm, organizācijām atzinumus, par gatavību ekspluatācijai, pat neskatoties uz to, ka ir uzlikts skaitītājs un noslēgts pakalpojuma līgums.
Ja kanalizācijas saturs notek BIO, septiķa vai vienkārši dzelzsbetona tvertnēs, grodos, tad būtu vērtīgi zināt, ka kopš 2019.gada sākuma, Jums ir jāreģistrē sava decentralizētā kanalizācija, ko t.sk. var pieprasīt, Jūsu īpašuma nodošanas ekspluatācijā, ietvaros. Reģistrēt to iespējams caur atbildīgo Pašvaldību un tā iestādēm, kā komunālie servisi, apsaimniekotāji.
Kādas ir raksturīgākās problēmas - Mājas nodošanai ekspluatācijā ?
Visbiežāk sastopamies ar iepriekš tekstā minētajām sarkanajām līnijām, tomēr projekta izmaiņu izstrāde, atbilstoši tam, kas sabūvēts ārpus projekta dokumentācijas, dažkārt t.sk. rada padziļinātu iesaisti. Respektīvi, veicot atsevišķas atkāpes no būvniecības dokumentācijas, reti kurš īpašnieks ievēro būvnormatīvu vai citas reģionālās, MK u.c. prasības.
Noteikti būtu jāmin arī attālumi starp būvēm un žogu, kas ietver sevī parakstu pieprasīšanu, lūgšanu, saņemšanu no kaimiņa. Viss ir veiksmīgi, ja veiksmīgas ir Jūsu attiecības, tomēr, ir specifiski gadījumi, kad Jūsu pieļautā kļuda/neievērošana un/vai atkāpe no būvniecības dokumentācijas, kaimiņu nostāda pozīcijā, kad viņš lemj par Jūsu būves likteni un lemjot par labu Jums - sev zemesgrāmatā ieraksta apgrūtinājumu.
Protams ir virkne vēl specifisku problēmu, bet tās vairāk ir individuālas.
Ieteikums tiem, kas šobrīd nodod un taisās nodot ēku ekspluatācijā.
Nebaidīties un konsultēties ar atbildīgajām instancēm, būvvaldi, tās arhitektiem un inspektoriem. Ja Jums ir atkāpes, nelegāla būvniecība, beigusies būvatļauja, nav ilgus gadus nodota ekspluatācijā un citas problēmas, vienalga, kas, griezties pie inspektora būvvaldē, viņš tāpat būs persona, kas noteiks tālāko, jo viņš šo būvi pieņems ekspluatācijā.
Nekustamo īpašumu speciālists:
Mārtiņš Zukurs, +371 29469908